Фламански регион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фландрија, во темно зелена.

Фламанскиот или Фландриски регион (хол. Vlaans Gewest) е еден од трите официјални региони во Белгија - рамо до рамо со Валонија и со регионот на главниот град Брисел. Фландрија го зазема северниот дел на Белгија и има површина од 13.522 km ² или 44,29% од територијата на Белгија.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]