Фирстенберг-Меринген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Фирстенберг-Меринген (германски: Fürstenberg-Möhringen) — средновековна грофовија на династијата Фирстенберг. Била создадена со поделба на Фирстенберг-Блумберг, а била наследена од грофовите Фирстенберг-Штилинген во 1641 година.

Грофови на Фирстенберг-Меринген (1599-1641)[уреди | уреди извор]

  • Вратислав I (1599-1631)
  • Франц II (1631-1640)
  • Франц Вратислав (1640-1641)