Прејди на содржината

Фелипе Соло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Локација на полуостровот Фелипе Соло (Облигадо) во земјата Греам, Антарктичкиот Полуостров.

Фелипе Соло или Облигадо е заледениот полуостров со ширина од 13,5 км, кој проектира 19,8 км во северозападен правец од Брегот на Данко на западната страна на Земјата на Греам, Антарктик. Се граничи со Заливот Барилари на југозапад и Заливот Биго на североисток, завршувајќи во Кејп Гарсија на северозапад и одделен од Островите Биско на северозапад со Кејп Гарсија Канал Грандије[1].

Полуостровот е именуван и од Аргентина и од Чиле, во вториот случај по чилеанскиот хидрограф Фелипе Соло де Залдивар.

Локација[уреди | уреди извор]

Полуостровот Фелипе Соло е сосредоточен на Координати: Непознат формат на аргументот
{{#coordinates:}}: неважечка гео. должина. Британија мапирање во 1971 година.

Карти[уреди | уреди извор]

  • British Antarctic Territory. Scale 1:200000 topographic map. DOS 610 Series, Sheet W 65 64. Directorate of Overseas Surveys, Tolworth, UK, 1971.
  • Antarctic Digital Database (ADD). Scale 1:250000 topographic map of Antarctica. Scientific Committee on Antarctic Research (SCAR). Since 1993, regularly upgraded and updated.

Наводи[уреди | уреди извор]