Федерална агенција за минерални ресурси (Русија)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Федерална агенција за минерални ресурси (Роснендра) е федерално тело кое врши надзор над употребата на почвите во Руската Федерација.[1] Формирана е во 2004 година како дел од руското министерство за природни ресурси и животна средина.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Federal Agency for Mineral Resources“. Government of the Russian Federation. Посетено на 16 October 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]