ФК Јагуна Лајенс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ФК Јагуна Лајенс
YLGPNG 234x243.png
Целосно имеФудбалски Клуб Јагуна Лајенс
ПрекариЛавови
Основан1971
СтадионОнил Парк, Јагуна, Сиднеј
(Капацитет: 2000)
ПретседателАвстралија Македонија Тони Симоновски
МенаџерАвстралија Македонија Роберт Андоновски
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои

ФК Јагуна Лајенс (англиски: Yagoona Lions FC) (порано Јагуна Дистриктс, Јагуна Македонија) (англиски: Yagoona Districts, Yagoona Macedonia) — фудбалски клуб формиран од страна на македонски доселеници со седиште во предградието на Јагуна, Бенкстаун, Австралија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]