Училиштен одбор на округот Пил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лого на училишниот одбор.

Училиштниот одбор на округот Пил (англиски: Peel District School Board, старо име English-Language Public District School Board No. 19[1][2]) е училиштен округ во Онтарио, Канада. Окугот опфаќа околу 155.000 ученици во 230 училишта. Во одборот се вработени околу 15.000 редовни вработени лица и тој е најголем работодавач во регионот Пил.[3] Овој училиштен одбор е втор најголем во Канада.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Internet Archive Wayback Machine“. Web.archive.org. 9 февруари 1998. http://web.archive.org/web/19980209214058/http://www.edu.gov.on.ca/eng/general/list/bordlist.html. посет. 12 јуни 2012 г. 
  2. „ONTARIO REGULATION 107/08“. e-Laws, Ontario. 24 април 2008. http://www.e-laws.gov.on.ca/html/source/regs/english/2008/elaws_src_regs_r08107_e.htm. посет. 10 јуни 2012 г. 
  3. Work In Peel on Peel board website http://www.peelschools.org/work/offer/offer.htm
  4. "Associate Director of Operational Support Services/Treasurer." Peel District School Board. Retrieved on June 8, 2012.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]