Улрика Малмгрен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Улрика Малмгрен

Улрика Малмгрен, (родена на 12 септември 1960 година) е шведска глумица и радио водителка. Родена е во Стокхолм и започнала со студиите во Театерогсколан во Малме помеѓу 1984 и 1987 година. Таа била директор на глумечката компанија Дарлинг Десперадос како еден од нејзините основачи.[1] Таа ја претставила емисијата Нов бран на радиото Сверигес помеѓу 1979 и 1983 година, која се фокусирала на нова музика. И на 3 август 1994 година таа претстави епизода од радио емисијата „Сверигес“, „Сомар и П1“, каде раскажа за својот живот и кариера. Улрика Малмгрен работи неколку години наназад како лектор во имитирање на сцени во Стокхолмс драматична хогскола,[2] каде што е исто така една од основачите и главните лица зад проектот наречен „Егет проект“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „DN gratulerar: En Desperado i scenrummet“. DN.SE. Посетено на 29 December 2015.[мртва врска]
  2. Institutionen för skådespeleri stdh.se Retrieved 29 December 2015.