Туѓа Америка (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Туѓа Америка е српски филм во режија на Горан Паскалевиќ. Главните улоги ги толкуваат: Предраг Манојловиќ, Том Конти и Сергеј Трифуновиќ.

Содржина[уреди | уреди извор]

Филмот е приказна за Србинот Бајо и за Шпанецот Алонсо, кои по емигрирањето во Њујорк, очајнички се обидуваат да се вклопат во Новиот Свет. Дејството на филмот се одвива во барот што го води Алонсо, заедно со неговата слепа мајка.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 831, 30.5.2014, стр. 24.