Турбинектомија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Турбинектомија
Медицинска процедура
CT-скен на нос после тотална билатерална турбинектомија
ICD-9-CM21.6

Турбинектомија е хируршка процедура при која се отсранува една или повеќе од носните школки, воглавно со цел намалување на назалната опструкција.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ye T, Zhou B. Update on surgical management of adult inferior turbinate hypertrophy. Curr Opin Otolaryngol Head Neck Surg. 2015 Feb;23(1):29-33. PubMed (англиски)