Растителнојадно животно

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Тревопасно животно)
Прејди на: содржини, барај

Растителнојадно животно (тревопасно животно) — животни се хранат со растенија, за разлика од месојадните, кои се хранат со месо. Животните што јадат и месо и растенија се нарекуваат сештојадци.

Lanishr.jpgОваа статија поврзана со екологијата е никулец. Можете да помогнете со тоа што ќе ја проширите.