Тироски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тироски јазик
Lithiro
Застапен воСудан
Говорници40.000 во 1982  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3tic

Тироскиот јазик или познат уште како тираски јазикнигер-конгоански јазик од подгрупата на талодиско-хејбански јазици.[1] Јазикот се зборува во Судан и во 1982 година биле регистрирани околу 40.000 говорници.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]