Прејди на содржината

Тиина Калеп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калеп во 2022 година

Тиина Калеп (родена на 6 февруари 1964 година) е естонска новинарка, радиодифузер и менаџер за медиуми.

Родена во Вана-Вигала, од 1987 година работела како известувач во Естонско радио, а работи како радиодифузер за Радио Талин.[1] Работела и за весникот Поштар, а од 2002 до 2006 година била главен уредник на весникот Естонски експрес, а Естонско Експрес издаваштво исто така член на одборот. Од март 2009 до јуни 2012 година била член на одборот на Естонската национална радиодифузија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Daily Report: Soviet Union. The Service. 1991. стр. 65.