Тетрада (површина)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Тетрада ― површина со 2 км x 2 км квадратни. Поимот се однесува на кој било од 25-те такви квадрати кои сочинуваат стандардна хектада.[1]

Тетрадите понекогаш се користени од биолозите за известување за распространетоста на видовите за да се одржи одреден степен на доверливост за нивните податоци,[2] иако системот не е во универзална употреба.[1]

Тетрадите се означени од A до Z (изоставувајќи O) според системот „DINTY“ како што е прикажано на табелата подолу, која го зема своето име од буквите од втората линија.[1]

E J P U Z
D I N T Y
C H M S X
B G L R W
A F K Q V

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „DINTY Tetrads“. Kent and Medway Biological Records Centre. Архивирано од изворникот на 27 мај 2011. Посетено на 6 февруари 2023.
  2. „National Grid References“. Sussex Biodiversity Record Centre. 2008. Архивирано од изворникот на 2016-12-31. Посетено на 6 февруари 2023.