Тетиева пирамида

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тетиева пирамида
Pyramid of Teti 2010.jpg
Тети
Координати29°52′31″N 31°13′18″E / 29.87528° СГШ; 31.22167° ИГД / 29.87528; 31.22167Координати: 29°52′31″N 31°13′18″E / 29.87528° СГШ; 31.22167° ИГД / 29.87528; 31.22167
Старо име
<
t
t
i
>DdstststO24

Ḏd-jswt-Ttj
Djed-isut-Teti
Местата на Тети се вечни
ИзградбаШеста династија
Типпирамида
Висина52.5 м
Основа78.5 м
Наклон53° 07' 48"

Тетиева пирамида — пирамида пирамида која се наоѓа во Сакара, Египет. Taa е историски втора позната пирамида која содржи пирамидални текстови. Ископувањата откриваат дека веднаш до неа постоела уште една пирамида, и двете заедно биле опкружени со култни структури и погребален храм. Пирамидата била отворена од Гастон Масперо во 1882 година и комплексот бил истражуван за време на неколку кампањи од 1907 до 1965 година[1]. Денеска пирамидата наликува на мал рид, додека коморите и ходниците се многу добро сочувани.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. notably by James Edward Quibell, Cecil Mallaby Firth, Jean-Philippe Lauer, Jean Sainte Fare Garnot, and Jean Leclant