Терористички напади во Кохат (2010)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Терористички напади во Кохат
Локација
МестоКохат , Пакистан
Датум17 април, 2010
ЦелIDP camp & police station
Вид на нападСамоубиствен напад
Мртви48+
Повредени85
СторителиLashkar-e-Jhangvi

Терористичкиот напад во Кохат е напад кој се случил на 17 април 2010 година во кампот Кача Пука во непосредна близина на градот Кохат во Пакистан. Според првични резултати, во нападите загинале најмалку 41 луѓе а 64 биле повредени.,[1]

Одговорноста за терористичкиот напад ја презела сунитската милитаристичка организација Лашкар е Хангви.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sajjad, Mohammad (17 April 2010). „Pakistan: Bombers kill refugees waiting for food“. The Associated Press. Архивирано од изворникот на 20 April 2010. Посетено на 17 April 2010.