Теорија на аргументација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Двајца мажи расправаат на политички протест во Њујорк .

Теорија на аргументацијата, или аргументацијата, е интердисциплинарна студија за тоа како заклучоците можат да се постигнат преку логично размислување ; тоа е, побарувања засновани, звучно или не, во простории. Вклучува уметност и наука за граѓанска дебата, дијалог, разговор и убедување. Ги проучува правилата на заклучок, логиката и процедуралните правила во поставките на вештачката интелигенција и во реалниот свет.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Frans H. Van Eemeran, Rob Grootendorst (2004). „A Systematic Theory of Argumentation“ (PDF). Published by the Press Syndicate of the University of Cambridge. Philosophy: 12.