Тед Херолд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тед Херолд во 2005 година

Харалд Волтер Бернард Шубринг ( Берлин - Шенеберг, роден на 9 септември 1942 година), сценско име Тед Херолд бил германски пејач на шлагери. Покрај обемната дискографија,[1] Херолд глумел и во неколку филмови во 1960-тите години.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Richard Weize: Discographie Ted Herold. In: Anschläge – Zeitschrift des Archivs für Populäre Musik Nr. 6, January 1980