Супермен 3

Од Википедија — слободната енциклопедија

Супермен 3 (англиски: Superman 3) — американски филм, во режија на Ричард Лестер. Главните улоги ги толкуваат: Кристофер Рив, Џеки Купер и Анет О’Тул.

Содржина[уреди | уреди извор]

Компјутерскиот програмер Гас Горман работи во мултинационалната компанија на милијардерот Рос Вебстер, кој сака да доминира на светскиот пазар. Но, притоа, тој мора да го онеспособи Супермен, кој, како Кларк Кент, патува во Смолвил за да присуствува на одбележување на годишнината од матурата.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 844, 29.8.2014, стр. 16.