Прејди на содржината

Сточело Розенберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сточело Розенберг на концерт, 2002

Сточело Розенберг (роден на 19 февруари 1968 година) е гитарист на џипси џез кој го води триото Розенберг.

Биографија[уреди | уреди извор]

Розенберг почнал да свири гитара кога имал десет години.[1] Како член на циганите Синти, често слушал музика дома и од роднините.[1] Со неговите братучеди Нони Розенберг и Ноусче Розенберг го започнале триото Розенберг во 1989 година, свирејќи на годишниот фестивал Џанго Рајнхард во Самоис.[1] Во 1990-тите тие го придружувале Стефан Грапели на турнеја и снимале со него, вклучително и концерт во Карнеги Хол на кој се прославил неговиот 85-ти роденден.[1]

Тој ја започнал Академијата Розенберг, онлајн училиште посветено на предавање на џипси џез.[2] Гитари на Сточело: - Лео Ајмерс - Сирил Гафиеро - Станкевичиус Архивирано на 4 април 2022 г.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Како лидер[уреди | уреди извор]

 • Сереста (Хот клуб, 1990)
 • Елеганција со Роман (Iris Music, 2000)
 • Double Jeu со Романе (Ирис Музика, 2004)
 • Ready 'n' Able (Музика на Ирис, 2005)
 • Gypsy Guitar Masters with Romane (Iris Music, 2006)
 • Tribulations with Romane (Universal, 2010)

Со триото Розенберг

 • Циганско лето (Universal, 1991)
 • Впечатоци (Universal, 1992)
 • Караван (Universal, 1994)
 • Во живо на Северното Море џез фестивал '92 (Universal, 1993)
 • Gipsy Swing (Universal, 1995)
 • Noches Calientes (Universal, 1998)
 • Деин Кусе Синд Сусер со Херман ван Веен (Полидор, 1999)
 • Je Zoenen Zijn Zoeter со Херман ван Веен (Полидор, 1999)
 • Суенос Гитанос (Universal, 2001)
 • Живеат во Самоис (Universal, 2003)
 • Луис Ван Дијк и триото Розенберг во живо (Пинк, 2003)
 • Корени (Музика на Ирис, 2007)
 • Почит на Стефан Грапели (ФМ Џез, 2008)
 • Кор оди циган со Кор Бакер (музика за странски медиуми, 2008)
 • Џанголозите (Ења, 2010)
 • La Familia (Крајбрежна музика, 2015)
 • Џанго (Импулс!, 2017)

Како сајдмен[уреди | уреди извор]

 • BZN, Најдобрите денови од мојот живот (Меркур, 1999)
 • Boulou Ferre, Elios Ferre, Angelo Debarre, Django 100 (Jms, 2009)
 • Laura Fygi, Rendez-Vous (Universal, 2007)
 • Стефан Грапели, 85 и уште се ниша (Ангел, 1993)
 • Бирели Лагрен, Џипси проект и пријатели (Драјфус, 2002)
 • Трансферот на Менхетен, свинг (Атлантик, 1997)
 • Паулус Шафер, Дванаесетта година (Монк, 2012)
 • Паулус Шафер, Писмо до Ван Гог (Музика Синти, 2015)
 • Joscho Stephan, Guitar Heroes (MGL/In Akustik 2015)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Yanow, Scott (2013). The Great Jazz Guitarists. San Francisco: Backbeat. стр. 168–169. ISBN 978-1-61713-023-6.
 2. „Welcome to the Rosenberg Academy“. RosenbergAcademy.com. Посетено на 19 May 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]