Стимулирачки хормон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Тропните (стимулирачки) хормони ги продуцира аденохипофизата. Тие поттикнуваат секреција на хормони од други ендокрини жлезди.

Види исто така[уреди | уреди извор]