Стив Смит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стив Смит

Стивен Петар Деверокс Смит (роден 2 јуни 1989 година), е австралиски меѓународен играч на крикет и поранешен капитен на австралиската репрезентација.[1][2] Почнувајќи од март 2018, Смит е во кругот на најдобри во светот, според рангирање.[3][4][5] Тој се смета како еден од најдобрите удирачи во светот.[6][7] Тој игра за Нов Јужен Велс и Сиднеј Сиксерс во домашни крикет.[8][9]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Steve Smith – cricket.com.au“. Посетено на 28 March 2018.
  2. „Steven Smith“. ESPNcricinfo. Посетено на 28 March 2018.
  3. „Live Cricket Scores & News International Cricket Council“. Посетено на 28 March 2018.
  4. „Smith, Ashwin top ICC Test rankings for 2015“. ESPNcricinfo. Посетено на 31 December 2015.
  5. „ICC Player Rankings“. Посетено на 28 March 2018.
  6. „Ashes: Is Steve Smith the best since Donald Bradman?“. BBC. 16 December 2017. Посетено на 28 March 2018.
  7. https://www.cricbuzz.com/amp/cricket-news/97213/100-reasons-to-celebrate-steve-smith-india-vs-australia-2nd-cricket-odi-kolkata[мртва врска]
  8. „Steven Smith's extraordinary 50“. Посетено на 28 March 2018.
  9. „Steven Smith Profile – ICC Ranking, Age, Career Info & Stats – Cricbuzz“. Посетено на 28 March 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]