Стив Смит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стив Смит

Стивен Петар Деверокс Смит (роден 2 јуни 1989 година), е австралиски меѓународен играч на крикет и поранешен капитен на австралискиот национален тим.[1][2] Почнувајќи од март 2018, Смит е во кругот на најдобри во светот, според рангирање.[3][4][5] Тој се смета како еден од најдобрите удирачи во светот.[6][7] Тој игра за Нов Јужен Велс и Сиднеј Сиксерс во домашни крикет.[8][9]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]