Стефан Караџа

Од Википедија — слободната енциклопедија

Стефан Тодоров Димов, наречен Стефан Караџа — бугарски национален херој, револуционер на бугарското национално ослободително движење и војвода. Врвот Стефан Караѓа на Антарктичкиот Полуостров е именуван по револуционерот.[1] Во 1867 година се приклучил на Втората бугарска легија. На 6 јули 1868 година, тој и Хаџи Димитар, предводени од одред од 127 лица, го преминале Дунав кај селото Вардим. Во битка во областа Канладере во близина на Вишовград, Стефан Караџа бил тешко ранет и заробен од трупите испратени од Мидад Паша. На 12 јули бил однесен во Трново, а подоцна во Русе. Полумртов, тој се соочил со итен суд формиран од Мидад Паша и осуден на смрт со бесење. На 30 јули 1868 година починал од раните во затворот Русе.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Stefan Karadzha Peak Архивирано на 18 ноември 2015 г.. SCAR Composite Antarctic Gazetteer.