Стефан Ѓуриќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Стефан Ѓуриќ, познат како Раста (роден на 16 ноември во Приштина 1989) — српски хип хоп пејач, композитор и продуцент. Неговите песни се за марихуана, љубов, состојбата во општеството, а голем број од нив се за жените.

Животопис[уреди | уреди извор]

Стефан Ѓуриќ е роден на 16 ноември 1989, од татко Драган, професор на филозофскиот факултет и од мајка Слаѓана раководител на одделот за социјални и хумани науки на Факултетот за безбедност.[1] Како дете, Ѓуриќ бил во друштво на домашни Растафари, кои влијаеле на неговото уметничко име и стилот во музиката. На 16-годишна возраст, тој во тоа време ја извел најголемата атракција на Dancehall во Европа "Германската извидница". Од 2006 до 2009 година тој бил автор и режисер на двочасовната емисија „Реге шоу со Стефан“ на националната радио станица. Во 2007 година, тој почнал сериозно да се занимава со музика, а од 2008 до денес гоја уредува музиката во повеќе од 300 проекти, Rasta испеал повеќе од 100 песни, од кои повеќето популарни, особено кај помладите слушатели.

Тој бил член на домашната група "Show program", со што ја постигна најголемата популарност. Во 2010 година, тој настапил како пред-бенд на американската турнеја со раперот 50 Cent. Тој соработувал со многу домашни изведувачи, како што се Ана Николиќ, Дара Бубамара, Дадо Полумента, Коби, Цвија, Буба Корели, Елитни одреди, КЦ Блаже, Вице, ЛМР, Реби и многу други.

На 28 јули 2016 година, Ѓуриќ тајно се оженил со Ана Николиќ, која ја сретнал додека работела на нејзиниот албум Лабилна. Раста и Ана имаат ќерка по име Тара.

Во петтата сезона на шоуто јас имам талент, Раста, заедно со Ана Николиќ, Даница Максимовиќ и Срѓан Тодоровиќ, бил член на жирито.

Во март 2017 година тој бил на американската турнеја каде што настапил во Атланта, Чикаго, Њујорк, Детроит и други.

Европската турнеја започнала на 1 септември 2017 година. Таа главно изведувал во Германија и Швајцарија, но се појавува и во Хрватска, Србија, Словенија, Австрија, Шведска, Босна и Херцеговина и Луксембург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Родитељи Стефана Ђурића“. Посетено на 4 мај 2017.

Поврзано[уреди | уреди извор]