Список на мртви јазици во Северна Америка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
North America satellite orthographic.jpg

Ова е список на мртви јазици во Северна Америка.

Канада[уреди | уреди извор]

САД[уреди | уреди извор]

Американски девствени острови[уреди | уреди извор]

Мексико[уреди | уреди извор]

Бахами[уреди | уреди извор]