Список на земјотреси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Најсилниот забележан земјотрес се случил во 1960. во Валдивија, Чиле.

Ова е список на најсилните земјотреси забележани во пишаната историја на човештвото.

Ранг Датум Место Магнитуда
1 22 мај 1960 Валдивија, Чиле 9,5
2 26 декември 2004 Во Индиски Океан, близу до брегот на Суматра, Индонезија 9,3
3 16 октомври 1737 Камчатка, Русија ~9,3
4 27 март 1964 Алјаска, САД 9,2
5 4 ноември 1952 Камчатка, Русија 9,0
6 26 јануари 1700 Каскадија, западниот брег на Северна Америка ~9
7 31 јануари 1906 Колумбија и Еквадор 8,8
8 4 февруари 1965 Рет Ајленд, Алјаска, САД 8,7
9 25 ноември 1833 Суматра, Индонезија 8,7
10 1 ноември 1755 Лисабон, Португалија ~8,7

Најсмртоносни земјотреси[уреди | уреди извор]

Во продолжение е списокот на десет најсмртоносни земјотреси запаметени во историјата:

Ранг Име Дата Локација Жртви Магнитуда Забелешка
1 Шаанкси 23 јануари 1556 Шаанкси, Кина 830.000 8,0
2 Тангшан 27 јули 1976 Тангшан, Кина 255.000 7,5
3 Индиски Океан 26 декември 2004 До западниот брег на Суматра, Индонезија ~230.210 загинати и исчезнати 9,0 Голем број од жртвите се од цунами
4 Алеп 11 октомври 1138 Алеп, Сирија 230.000 8,5 Бројот на загинатите е спорен бидејќи првпат се споменува во 15. век.
5 Дамган 22 декември 856 Дамган, Иран 200.000
Гансу 16 декември 1920 Нингша - Гансу, Кина 200.000 - 240.000 7,8 или 8,5
7 Ардабил 23 март 893+ Ардабил, Иран 150.000
8 Големиот Канто 1 септември 1923 регион Канто, Јапонија 143.000 7,9 Го предизвикал големиот пожар во Токио.
9 Ашкабат 6 октомври 1948 Ашкабат, Туркменистан 110.000 7,3
10 Кашмир 8 октомври 2005 Индија и Пакистан 100.000 (проценети), 80.000 (официјално) 7,6 или 7,8 3,5 милиони останале без домови.
Извор: Агенција за геолошки набљудувања на САД [1]