Прејди на содржината

Спецназ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Специјални сили Воени на Русија

Спецназ (руски: спецназ), е кратенка за Войска специального назначения, е термин за специјалните единици во Русија и во другите биши Советски држави.

Историски гледано, терминот се однесува на специјалните воени единици контролирани од страна на воената разузнавачка служба ГРУ (Спезназ ГРУ). Исто така, опишува единици со посебна намена, или единици за специјални задачи (како што се Министерството за Внатрешни Работи ОДОН и Министерството за единиците кои спасуваат во итни ситуации)[1] во пост-Советските земји.

Зашто Спецназ е руски термин, најчесто го асоцираат со специјалната руска единица, но други пост-Советски држави најчесто го користат терминот и за своите единици бидејќи ги наследиле цвоите специјални единици од сега непостоечките Советски безбедносни единици. Петтата Спецназ бригада на Белорусија или Алфа Групата за Безбеднони Услуги на Украина се примери за Спецназ единици коишто не се руски. [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lunev, Stanislav. „The Degradation of Russia's Special Forces“. The Jamestown Foundation. Архивирано од изворникот на 2015-04-10. Посетено на 16 October 2014.
  2. „5th independent Special Forces Brigade GRU“. 3 October 2014. Посетено на 16 October 2014.