Разлика помеѓу преработките на „VІІ македонски конгрес“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[[Податотека:G Delchev.jpg|мини|десно|150п|<small>''Гоце Делчев''</small>]]
'''''Седмиот конгрес''''' на македонските друштва во [[Бугарија]] со својата работа започнал на 30 јули и заседавал до 5 август [[1900]] година. На овој когрес присуствувале 91 делегат, а меѓу нив биле и [[Гоце Делчев]] и [[Ѓорче Петров]]. ''Седмиот конгрес'' констатирал дека причините за недоразбирање помеѓу [[ТМОРО]] и ''Врховниот Македонски Комитет'' ([[Врховен македонско-одрински комитет]]) лежат во:<blockquote>
'''''различноста на програмите и во духот на дејците'''''<ref><small>''К.Пандев, Националноослободително движење во Македонија и Тракија од 1879-1903,Софија,1979,220.''</small></ref>
</blockquote>

Прегледник