Разлика помеѓу преработките на „Ајдутство“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 204 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
'''Ајдутството''' претставува најстара и најдолготрајна форма на вооружен отпор а се појавило во XVI век. Ајдути станувале најчесто смелите луѓе, а најмногу имало селани. Биле организирани во ајдутски дружини на чело со војвода, арамбаша кој самите го избирале. Своите акции ги почнувале на пролет, а на есен се засолнувале кај своите [[јатаци]]. Ајдутите најчесто организирале заседи и напаѓале ненадејно. Тие ги напаѓале и ограбувале турските феудални имоти, ги кршеле алатките, ги палеле амбарите. Против ајдутство биле организирани потери, а фатгените ајдути и [[јатаци]] биле јавно казнувани. Ајдутството продолжило и се засилило и во наредните векови и било опеано во многу ајдутски народни песни.
--[[User:БојанСтојановски|БојанСтојановски]] <small>([[User talk:БојанСтојановски|разговор]])</small> 20:32, 21 декември 2009 (UTC)
[[Категорија:Воени организации]]

Прегледник