Прејди на содржината

Дискус: Разлика помеѓу преработките

Додадени 55 бајти ,  пред 13 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: tr:Diskus)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Дискус''' е слатководна ''perciform'' [[риба]], чудни [[циклид]]и што потекнуваат од басенот на реката [[Амазон]]. Препознати се два вида, обата спаѓаат под ''Symphysodon'' ([[црвен дискус]]) или вообичаен дискус (''Symphysodon discus'') и [[Син дискус|синиот дискус]] (''Symphysodon aequifasciatus''). Двата вида се многу слични и можат да се вкрстуваат, продуцирајки бројни [[хибрид]]ни потомци. Прецизниот број на подвидови не е познат сеуште. Дискусите се во најблиска врска со [[Херој (риба)|хероите]].
 
941.847

уредувања