Разлика помеѓу преработките на „Ајдутство“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 57 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
(+)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Ајдутството''' е најстар облик на орижена борба потив османската власт. Ајдутите се организирале во групи од 20 до 30 луѓе, кои главно дејствовале во пролетните и во летните месеци, кога времнските услови биле поволни. Вршеле ненадеен напад на турски имоти и објекти. Поради тоа органите на турската власт се бореле и преземале енетгични мерки против нив. При крајот на XIX век ајдутството го губи значењето.
[[Категорија:Воени организации]]
941.847

уредувања

Прегледник