Објектно-ориентирано програмирање: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: en:Object-oriented programming)
Нема опис на уредувањето
{{внимание}}
'''Објектно-ориентираното програмирање''' (ООП) е програмска парадигма која што користи ''објекти'' – структури на податоци составени од datafields и методи – и нивната интеракција за дизајнирање на апликации и компјутерски програми. Техниките на програмирање можат да вклучуваат и карактеристики како што се криење на информации, податочна абстракција, encapsulation, модуларност, полиморфизам и наследување. ООП не беше често користен во развојот на апликации со до 1990те. Многу од модерните програмски јазици сега подржуваат ООП.
 
==Краток преглед==
Анонимен корисник

Прегледник