Разлика помеѓу преработките на „Академија за филмски уметности и науки“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
АФУН во АМПАС.
(АФУН во АМПАС.)
|msize =
|mcaption =
|abbreviation = АФУНАМПАС (AMPAS)
|motto =
|formation = 11 мај, 1927
[[Image:Academy02.jpg|right|thumb|]]
[[Image:PickfordCenter01.jpg|right|thumb|]]
'''Академијата на Филмски Уметности и Наука''' или скратено '''АФУНАМПАС''' ({{lang-en|Academy of Motion Picture Arts and Sciences}} или скратено ''AMPAS'') е професионална, хонорарна, организација посветена на напредокот на филмските уметности и научните достигнувања поврзани со [[филм]]от.
 
 
Анонимен корисник

Прегледник