Разлика помеѓу преработките на „Буре барут (филм)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
+
(Нова страница: „Буре барут“ (Bure baruta) е филм на Горан Паскаљевиќ (Gorana Paskaljevića) од 1998 година, снимен според исто...)
 
(+)
'''„Буре барут“''' (Bure baruta) е филм на Горан Паскаљевиќ (Gorana Paskaljevića) од 1998 година, снимен според истоимениот драмски текст на Дејан Дуковски. Филмот ја има добиено наградата Бронзена камера 300 од фестивалот „Браќа манаки“ за кинематографија (добитник е Милан Спасиќ (Milan Spasić)), a победил и на фестивалот во Венеција (FIPRESCI) и на Европските филмски награди (FIPRESCI).
 
Ансамбл од познати актери од балканот учествуваат во филмот, меѓу кои Небојша Глоговац, Мики Манојловиќ, Мирјана Карановиќ, Воја Брајовиќ, Богдан Диклиќ, Тони Михајловски и Никола Ристановски.
 
Белград, во средина на деведесетите години е место каде се вкрстуваат неколку одвоени приказни. Насилството станува дел од секојдневието. Во мачната атмосфера на се поголема бруталност, од која не се гледа излез, главен мотив на приказните станува прашањето: „Кој е крив?“
{{Филм-никулец}}
[[Категорија:Македонски филмови]]

Прегледник