Разлика помеѓу преработките на „Ајдутство“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 91 бајт ,  пред 12 години
+
(текст)
 
(+)
Најстар'''Ајдутството''' е најстар облик на орижена борба потив османската власт. Ајдутите се организирале во групи од 20 до 30 луѓе, кои главно дејствовале во пролетните и во летните месеци, кога времнските услови биле поволни. Вршеле ненадеен напад на турски имоти и објекти. Поради тоа органите на турската власт се бореле и преземале енетгични мерки против нив. При крајот на XIX век ајдутството го губи значењето.
[[Категорија:Воени организации]]

Прегледник