Прејди на содржината

Дискус: Разлика помеѓу преработките

Одземен 41 бајт ,  пред 16 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (robot Dodaje: fr)
Нема опис на уредувањето
'''Дискус''' е слатководна ''perciform'' [[риба]], чудни [[циклид]]и што потекнуваат од басенот на реката [[Амазон]]. Препознати се два вида, обата спаѓаат под ''Symphysodon'' ([[црвен дискус]]) или вообичаен дискус (''Symphysodon discus'') и [[Син дискус|синиот дискус]] (''Symphysodon aequifasciatus''). Двата вида се многу слични и можат да се вкрстуваат, продуцирајки бројни [[хибрид]]ни потомци. ДеталиПрецизниот околу бројотброј на прецизниот број подвидови не е финализиранпознат сеуште. Дискусите се во најблиска врска со [[Херој (риба)|хероите]].
 
Првата препознатливаНајпрепознатлива карактеристика на дискусот е неготово сплоснато тело. Компресирано е од страните во форма на чинија. И покрај тоа што шарите варираат, најчесто имаат истакнати бои во зелено, црвено, кафено, и циносино. Висината и должината на возрасна единка се некаде околу 20 до 25 cm.
 
Втората типична карактеристика на дискусот е неговата грижа за [[Ларва|ларвите]]. Како и кај сите циклиди, родителите се грижат за младите, но дискусот има уникатен начин: родителите лачат секрети низ нивното тело, од кои ларвите се хранат првите неколку дена. Може да се забележи како младите "јадат" од телото на нивните родители.
56

уредувања