Каталуња (патека): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
|Image = [[File:Catalunya.svg|250px]]
|FIAGrade = 1
|Events = '''[[1992 ЛОИ]]'''<br>'''[[Формула 1]]'''<br>[[Шпанско Гранд При]]<br>'''[[Grand Prix motorcycle racing|Мото ГП]]'''<br>[[CatalanКаталонскo motorcycleмото GrandГран Prixпри]]<br>[[Светско RX на Шпанија]]
|Capacity = 140,700
|Former Names = Патека на каталонија (1991 - 2012)
|Record_driver = {{flagicon|FIN}} [[Кими Раиконен]]
|Record_team = [[ферари|ферари]]
|Record_year = [[2008Шпанско2008 Шпанско Гранд При |2008]]
}}
'''Патеката де Барселона-Каталуња''' ({{IPA-ca|sirˈkujd də kətəˈɫuɲə}}) е мото - трка во Монтмело, [[Барселона]], [[Каталонија]], [[Шпанија]]. Со долги правци и разновидни агли, маршрутата Барселона-Каталуња се смета за сеопфатно коло. Патеката има штандови со капацитет од 140,700 места .<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.worldstadiums.com/europe/countries/spain/catalonia.shtml|title=Archived copy|archive-url=https://web.archive.org/web/20100315100621/http://www.worldstadiums.com/europe/countries/spain/catalonia.shtml|archive-date=15 March 2010|dead-url=yes|accessdate=2009-11-28}}</ref> Трката има [[Меѓународна федерација за автомобилизам|ФИА]] 1 лиценца.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.fia.com/sites/default/files/tableaulicencescircuit.pdf|title=LIST OF FIA LICENSED CIRCUITS|date=6 February 2015|publisher=[[FIA]]|accessdate=28 May 2015}}</ref>
13.609

уредувања

Прегледник