Разлика помеѓу преработките на „Хемиска формула“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 42 бајти ,  пред 5 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
с (Bot: Migrating 59 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q83147 (translate me))
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
 
'''Хемиска формула''' е начин на изразување информации поврзани со [[атом]]ите кои образуваат одредено [[хемиско сооединение]] и како врската на тие атоми се менува при одредена [[хемиска реакција]]. За [[молекуларно соединение]] познат е терминот '''молекуларна формула''' која пак го одредува [[хемиски елемент|елементот]] по неговиот [[хемиски симбол]] и го кажува бројот на атоми на секој елемент најден во секоја одвоена [[молекула]] од тоа соединение.
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Хемиска номенклатура|Формула]]
[[Категорија:Хемиски формули| ]]

Прегледник