Набор: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 42 бајти ,  пред 7 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
с (Bot: Migrating 40 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q81659 (translate me))
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
 
'''Набор''' е секоја форма на [[релјеф]]от која настанува со бранување на [[Земјина кора|Земјината кора]]. Ова бранување е резултат на создавањето или исчезнувањето на делови од Земјината кора со помош на [[сила]]. Овие сили дејствуваат во текот на милиони години. Кога тие се многу силни, [[еластичност]]а на материјалот не може да ги поднесе и наборот се крши.
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Структурна геологија]]

Прегледник