Дијабетична ретинопатија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
| Name =
| Image = Fundus photo showing scatter laser surgery for diabetic retinopathy EDA09.JPG
| Caption = Слика од [[Фундус (око)|фундус]] на која е прикажана [[Ласер коагулација|ласер хирургија]] на дијабетична ретинопатија
| DiseasesDB = 29372
| ICD10 = {{ICD10|H|36||h|30}} ({{ICD10|E|10|3|e|10}} {{ICD10|E|11|3|e|10}} {{ICD10|E|12|3|e|10}} {{ICD10|E|13|3|e|10}} {{ICD10|E|14|3|e|10}})
 
==Патогенеза==
[[File:Blausen 0312 DiabeticRetinopathy.png|thumb|IllustrationОчно depictingдно diabeticсо retinopathyдијабетична ретинопатија]]
Дијабетичната ретинопатија е резултат на микроваскуларни ретинални промени.[[Хипергликемија]]-индуцирана интрамурална смрт на [[перицити]] и стеснување на [[базална мембрана]] водат до инкомпетенција на васкуларните ѕидови.Овие оштетувања ја менуваат формацијата на [[крвно-ретиналната бариера]] и ги прават крвните садови повеќе пермеабилни.<ref>{{Cite journal|title=Understanding diabetic retinopathy |author=Pardianto G |journal=Mimbar Ilmiah Oftalmologi Indonesia |year=2005 |volume=2 |pages=65–6|author2=<Please add first missing authors to populate metadata.>|display-authors=1}}</ref>
 
16

уредувања

Прегледник