Прејди на содржината

ГНУ: Разлика помеѓу преработките

Додадени 724 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 66 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q44571 (translate me))
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
''Оваа страница се однесува на софтверскиот проект ГНУ. За дивото животно видете [[гну]].''
----
{{Никулец од областа на информатиката}}
[[Податотека:Heckert GNU white.svg|thumb|right|200|Логото на ГНУ.]]
 
'''ГНУ''' е софтверски проект започнат во [[1983]] од страна на [[Ричард Сталман]]<ref name=handbookonopensource>{{cite book | authorlink=Kirk St. Amant|last=Kirk St.Amant & Brian Still|title=Handbook of Research on Open Source Software: Technological, Economic, and Social Perspectives|isbn=1591409993}}</ref><ref>{{cite web|last=Marshall |first=Rosalie |url=http://www.pcauthority.com.au/News/128513,qa-richard-stallman-founder-of-the-gnu-project-and-the-free-software-foundation.aspx |title=Q&A: Richard Stallman, founder of the GNU Project and the Free Software Foundation |publisher= PC & Tech Authority |date=2008-11-17 |accessdate=2012-09-22}}</ref> со цел да се напише комплетен [[оперативен систем]] кој би бил слободен во смисол на слободен софтвер - секој би имал право и можност да умножува, менува и редистрибуира програма под условите на [[ГНУ Општа Јавна Лиценца]]. ГНУ проектот го води [[Фондација за слободен софтвер|Фондацијата за слободен софтвер]].
 
'''ГНУ''' е софтверски проект започнат во [[1983]] од страна на [[Ричард Сталман]] со цел да се напише комплетен [[оперативен систем]] кој би бил слободен во смисол на слободен софтвер - секој би имал право и можност да умножува, менува и редистрибуира програма под условите на [[ГНУ Општа Јавна Лиценца]]. ГНУ проектот го води [[Фондација за слободен софтвер|Фондацијата за слободен софтвер]].
 
ГНУ проектот има развиено голем број на програми, вклучувајќи го и уредувачот Emacs, ГНУ компилатор (GNU Compiler Collection - GCC) и ГНУ дибагер (GNU Debugger - GDB). Елементите на ГНУ системот во комбинација со системското јадро [[Линукс]], кое не е дел од ГНУ проектот но се дистрибуира под [[ГНУ Општа Јавна Лиценца]], сочинува комплетен [[оперативен систем]] [[ГНУ/Линукс]].
 
== Симболика ==
'''ГНУ''' е рекурзивна кратенка која се чита '''G'''NU is '''n'''ot '''U'''nix ('''Г'''ну '''н'''е е '''у'''никс).<ref name="handbookonopensource" /><ref>{{cite web|url=http://www.thefreedictionary.com/GNU%27s+Not+Unix |title=GNU's Not Unix |publisher=Thefreedictionary.com |date= |accessdate=2012-09-22}}</ref> Маскотата на ГНУ е африканското животно [[гну]].
 
== Наводи ==
== Надворешни информации и врски ==
{{наводи}}
 
== Надворешни информации и врски ==
* [http://www.gnu.org ГНУ оперативен систем]
* [http://www.gnu.org/gnu/linux-and-gnu.html Линукс и ГНУ проектот]
 
{{Никулец од областа на информатиката}}
 
[[Категорија:Слободна програмска опрема]]