Разлика помеѓу преработките на „Општина Сарај“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 283 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
(Тоа е тоа)
Општината Сарај е поврзана со општината Ѓорче Петров преку новоизградениот сообраќаен мост, како и преку пешачкиот мост кој го поврзува паркот во општината со општината Ѓорче Петров. Општината Сарај исто така е поврзана и со селото Нерези, преку селото Крушопек,село во општината Сарај.
Општината Сарај се протега помеѓу реките Треска и Вардар кои се спојуваат во Паркот на општината Сарај, лоциран во Општина Сарај.
Во општината Сарај има неколку христијански и повеќе муслимански верски објекти. На самиот влез во општината се наоѓа црквата Св. Злата Мегленска, а веднаш потоа се наоѓа и главната џамија во оваа општина. Секако, во останатите села има и други верски објекти, џамии и цркви. И за крај, Сарај е оптина, а не село!!
- И на крај сакам да разјаснам за сите што не знаат: тоа село Сарај што беше порано, а уште го пишува на автобуските табли, денес е прераснато во модерна општина која се нарекува ОПШТИНА САРАЈ!
Анонимен корисник

Прегледник