Гром: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 797 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 46.217.64.109 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot)
Нема опис на уредувањето
јуаицнбсвхајкоиц ндв адидннџсбцхацбујхџзн удсуцдис
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Громот''' е звук создаден од [[молња]]. Зависно од карактерот на молњата и растојанието на слушателот, громот може да варира помеѓу остро гласно пукање до долготрајно ниско кркорење. Отскокот на [[притисок]] и [[температура]] од молњата создава брзо проширување на [[воздух]]от, што резултира во [[ударен бран]], кој всушност претставува гром.{{никулец}}
 
[[Категорија:Метеорологија]]
[[Категорија:Атмосферска термодинамика]]
[[Категорија:Метеоролошко време]]
 
[[ja:雷#雷鳴]]
Анонимен корисник

Прегледник