Разлика помеѓу преработките на „Поважни истражувања по големите географски откритија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
додаден/изменет шаблон
(додаден/изменет шаблон, изменета категоризација, интервики, промени во стилот)
(додаден/изменет шаблон)
{{без извори}}
{{викификација}}
{{внимание}}
'''Големите истражувања''' продолжиле и '''по годините на [[Големите географски откритија|географските откритија]]'''. До почетокот на 17 век, бродовите биле доволно добро изградени и нивните навигатори биле доволно способни за да патуваат виртуелно речиси насекаде на планетата по морски пат. Во 17 век холандските истражувачи Вилем Јанз и Авел Тасман ги истражувале бреговите на Австралија. Шпански експедиции од Перу го истражувале Јужниот Пацифик и откриле архипелази како Вануату и Питкерн Острови. Луис Ваез де Торес ги закупил бреговите на Нова Гвинеја и Соломоновите Острови, и го открил морскиот теснец кој го носи неговото име. Европската поморска истражувачка единица ги забележала на мапа западните и северните брегови на Австралија, но источниот брег мораше да почека повеќе од еден век, бидејќи во XVIII век британскиот истражувач Џемс Кук, бил тој кој открил голем дел од Полинезија. Најдалечното место до кое стигнал Кук била Алјаска. Во подоцнежниот 18 век Пацификот стана фокус на обновениот интерес, со пристигнувањето на шпанските експедиции во северниот дел на Канада и Аљаска, и со истражувањето кое го направиле Северно-Европејците на други непознати региони во западниот брег на Северна Америка.
 
2.148

уредувања

Прегледник