Разлика помеѓу преработките на „Нов Тајпеј“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 1 бајт ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
Њу Тајпеј (кинески: 新北市; pinyin: Xīnběi Shì; Pe̍h-ōe-jī: Sin-pak-chhī) е најнаселен град на Тајван со 3,893,740 жители. Областа вклучува значителен протега на северниот брег на островот и го опкружува Тајпеј басен. Нов Тајпеј опкружува Тајпеј, и се граничи со Keelung на североисток, Yilan округот на југоисток, а Taoyuan округот на југозапад.
== Име ==
Њу Тајпеј биле администрирани како Тајпеј округот на Тајван во покраината додека нејзините реорганизација како посебна општина на 25 декември 2010 година.
Првично официјалната англиската верзија на името на градот беше доделен да биде Xinbei градот од страна на округот орган, кој е пин-јин транслитерација на кинески името на градот. Новиот градоначалник Ерик Чу бара името Нова Тајпеј Сити како официјален Македонски рендерирање.њу Тајпеј е именуван од "新 台北", каде што новите е буквален превод на "新" и Тајпеј е транскрипција на "台北". Со оглед на барањето на градоначалникот и на јавното мислење, Министерството за внатрешни работи (МВР) ја одобри името Њу Тајпеј Сити на 31 декември 2010 година.
17

уредувања

Прегледник