Сесиско ниво: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 9 бајти ,  пред 10 години
с
r2.7.3) (Робот: Менува hu:Viszony réteg; козметички промени
с (r2.5.2) (Бот Менува: en:Session layer)
с (r2.7.3) (Робот: Менува hu:Viszony réteg; козметички промени)
Сесиското Ниво (анг. ''Session Layer'') е петтиот слој од седумслојскиот OSI модел на компјутерските мрежи.
Сесиското Ниво обезбедува механизам за отворање, затворање и управување со сесијата помеѓу крајниот корисник на апликациските процеси т.е. полупостојан дијалог. Комуникациските сесии се состојат од барања и одговори кои се јавуваат помеѓу апликациите. Сервисите на сесискиот слој најчесто се користени во апликациските средини кои ги користат далечинските процедурални повици (''RPCs'').
Пример за Сесиско Ниво е OSI протоколот познат како X.225 или ISO 8327. Во случај на губење на конекција овој протокол може да се обиде да ја поправи конекцијата. Ако врската не се користи во подолг период, на сесискиот слој може да се затвори и повторно да се отвори. Тој може да биде истовремено во две насоки (''full-duplex'') или најизменично во две насоки (''half-duplex'') и обезбедува синхронизациски поени во тек на разменување на пораки.
Други примери за имплементирање на Сесиското
Ниво е и Инфомативна Зона Протокол(''Zone Information Protocol - ZIP'') и Сесиски Контролен Протокол (''Session Control Protocol - SCP'').
* Реставрациски слој
Сесиското Ниво на OSI моделот е одговорен за сесиски контролен пункт и закрепнување. Тоа им дозволува на информациите од различни извори да бидат правилно комбинирани и синхронизирани. Апликациски пример се веб конференции, во кои тековите на аудио и видео мора да бидат синхронизирани за да се избегне т.н. усни синхронизирачки проблеми. Етажната контрола осигурува дека лицето прикажано на екранот е актуелен спикер. Друга примена е ТВ програми во живо, каде тековите на аудио и видео треба да бидат беспрекорно споени преминати од една до друга за да се избегне тивко емитување или прекумерно поклопување.
 
=== Протоколи ===
 
* ADSP, AppleTalk Data Stream Protocol
* ASP, AppleTalk Session Protocol
* H.245, Call Control Protocol for Multimedia Communication
* ISO-SP, OSI Session Layer Protocol (X.225, ISO 8327)
* iSNS, Internet Storage Name Service
* L2F, Layer 2 Forwarding Protocol
* L2TP, Layer 2 Tunneling Protocol
* NetBIOS, Network Basic Input Output System
* PAP, Password Authentication Protocol
* PPTP, Point-to-Point Tunneling Protocol
* RPC, Remote Procedure Call Protocol
* RTCP, Real-time Transport Control Protocol
* SMPP, Short Message Peer-to-Peer
* SCP, Session Control Protocol
* ZIP, Zone Information Protocol
* SDP, Sockets Direct Protocol
 
=== Споредба со TCP/IP моделот ===
[[it:Livello di sessione]]
[[he:שכבת השיחה של מודל ה-OSI]]
[[hu:ViszonylatiViszony réteg]]
[[ms:Lapisan sesi]]
[[nl:Sessielaag]]

Прегледник