Разлика помеѓу преработките на „Релеј“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 26 бајти ,  пред 8 години
с
r2.7.3) (Робот: Додава be:Рэле; козметички промени
с (r2.7.2) (Бот Додава: simple:Relays)
с (r2.7.3) (Робот: Додава be:Рэле; козметички промени)
[[СликаПодатотека:Relay principle vertical.jpg|Принцип на работа на релејот|мини|десно|300п]]
 
'''Релеј''' е направа која се користи за прекинување или воспоставување на струјното коло по пат на електромагнет кој ги затвора и отвора струјните контакти. Ваква врста релеи се нарекува електромагнетски релеи.
== Тековни контакти ==
 
Овозмужувањето на еднонасочна струја е тешко бидејки на секое разделување на контактите доаѓа до искрење. Кај наизменичната струја , струјата доаѓа до минимум 100 или 120 пати во секунда па контактите имаат подолг век на траење.
Контактите се метални , често се обложени со слој од платина или сребро за подобра спроводливост.
== Оперативни напон и струја ==
 
Обично се дадени податоци слични на овие: 12 Vdc, 120 Vac, 3 A. То значи дека оперативниот напон на електромагнетот е 12 V еднонасочен напон, а контактите се предвидени за овозможување наизменичен напон 120 V , највисока струја не повеќе од 3 А. Често работните напони на електромагнетот ( калеми, примарно коло ) релеито се 5, 12, 24 V. Чести работни контакти се 12 и 24 V еднонасочен напон и 120 и 220 V наизменичен напон.
== Надворешни врски ==
{{Commonscat|Relay}}
 
 
== Користена литература ==
* {{Cite encyclopedia |last= |first= |title= [[Воена енциклопедија]] |year= 1974 |publisher= Војноиздавачки завод |location= Београд |volume= Осми том |id= |isbn= |pages= 119-120. страна}}
 
[[az:Rele]]
[[bn:রেলে]]
[[be:Рэле]]
[[bg:Реле]]
[[ca:Relé]]

Прегледник