Оклахома: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 583 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.1) (Бот Додава: chy:Heévâhetanéno)
Нема опис на уредувањето
{{Никулец од областа на географијата}}
 
'''Оклахома''' е сојузна држава од [[САД]] во јужниот дел од земјата. [[Главен град]] е [[Оклахома Сити]]. Се простира на 180 000 квадратни километри и е сместена северно од реката Ред Ривер. Низ Оклахома прв проаѓа шпанскиот истражувач Коронадо, по потрага по изгубениот Златен Град а под власт на САД ќе дојде со купувањето на Луизијана кој во 1803 е купен од Французите, со што е добиен отворен пристап до бреговите на Пацификот.
 
[[Категорија:САД]]
Анонимен корисник

Прегледник