Вудсток (фестивал): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{викифицирање}}
'''ФЕСТИВАЛОТ ВУДСТОК'''
 
'''Саемот на музика и уметност''' (неформално, Вудсток или Фестивалот Вудсток) беше музички фестивал најавен како „Претставување на водолијата: 3 денови мир и музика“.Тој се одржа на сточарската млекарска фарма од 600 ари (2.4 км2, 240 хектари, 0.94 милји2) близу населбата Вајт Лејк во градот Бетел, државата Њу Јорк, од 15 до 18 август 1969 год. Бетел, во округот Саливан, е 43 милји (69 км.) југозападно од градот Вудсток, Њу Јорк, во соседниот округ Алстер.

Прегледник