Вилијам Макинли: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 15 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{внимание}}
''' William McKinley'''
{{викифицирање}}
 
'''''Вилијам Мекинли Џуниор''''' (William McKinley, Jr {{роден на|29 |јануари, |1843}} {{починал на|14 |септември, |1901}}) бил 25 претседател на Соединетите Американски Држави и последниот ветеран на американската граѓанска војна што е избран за мандат.
До 1880год. Мекинли (McKinley) бил национален лидер на републиканците. Како кандидат на републиканците на парламентарните избори во 1896год. против демократот Вилијам Џенингс Брајан (William Jennings Bryan) ги поддржувал златните стандарди и го промовирал плурализмот меѓу етничките групи. Неговата кампања дизајнирана од Марк Хана (Mark Hanna), усвоила нов маркетиншки стил на техники што ги ревулуционизирала практиките во кампањата и ја победила кампањата на неговиот ривал Вилијам Џенингс Брајан (William Jennings Bryan). Изборите во 1896год. често се сметани за избори на преуредување што го обележале почетокот на прогресивната ера.
Мекинли (McKinley) претседавал за повраток на просперитетот по паниката во 1893год. и ја направил златната основа на парата. Тој демантирал дека Шпанија завршила со нејзините ѕверства во Куба, Шпанија ја издржала интерференцијата и Шпанско – Америчката војна станала неизбежна во 1898. Војната била брза и едноставна, како што неделно шпанските флоти биле потопувани, Куба и Филипините биле заробени за 90 дена. На мировната конференција Мекинли (McKinley) се согласил да ги купи поранешните шпански колонии на Порто Рико, Гуам и Филипините и да постави протекторат на Куба. Иако подршката за самата војна била широко распространета, демократите и анти- империалистите жестоко се спротивставиле на припојувањето на Филипините, плашејќи се од загуба на републиканските вредности. Мекинли (McKinley) исто така ја припоил и независната Република на Хаваите во 1898год. и сите нејзини жители станале американски граѓани. Мекинли (McKinley) бил повторно избран во 1900год. на претседателските избори, уште една интензивна кампања против Брајан (Bryan) што била фокусирана на надворешната политика и на враќањето на просперитетот. Мекинли (McKinley) бил убиен од анархист во 1901год. и наследен од неговиот заменик- претседател Теодор Рузвелт (Theodore Roosevelt).

Прегледник