Разлика помеѓу преработките на „Законодавна власт“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
'''Законодавната власт''' во Република Македонија е доверена на еднодомното [[Собрание на Република Македонија| Собрание]]. Според Уставот (член 62) Собранието е составено од 120 до 140 пратеници, но сите досегашни состави на Собранието имаа 120 членови. На последните избори од 2002 пратениците беа избрани на непосредни избори по пат на пропорционални избори. Пратениците имаат четири-годишен [[мандат]].
 
Собранието заседава во [[Скопје]] и во негова надлежност според член 68 од Уставот е:
Анонимен корисник

Прегледник